Instrukcja pobrania nasienia

Instrukcja pobrania nasienia przy użyciu zbiorniczka na nasienie SCD (Seminal Collection Device)

Pobranie nasienia przy użyciu zbiorniczka SCD odbiega od najczęściej stosowanego sposobu (masturbacja), dlatego zalecane jest pobranie nasienia w trakcie naturalnego aktu małżeńskiego. Taki sposób uzyskania materiału jest dużo bardziej akceptowalny niż droga masturbacji oraz umożliwia uzyskanie pełnego materiału w najbardziej fizjologiczny sposób.

Prosimy wcześniej skontaktować się z laboratorium Diagnostyki tel. 663 634 314 w celu upewnienia się , że w danym dniu analiza będzie możliwa do wykonania oraz uzgodnienia rodzaju pojemnika transportowego. Można użyć dołączonego do zestawu małego pojemnika na mocz.

W celu osiągnięcia adekwatnej ilości plemników w nasieniu, prosimy powstrzymać się od współżycia przez okres 72 godzin (3 dni) przed pobraniem nasienia. Przerwa od ostatniego współżycia nie powinna być dłuższa niż 7 dni (przy dłuższej przerwie wynik może być nieprawidłowy).

Aby zminimalizować zanieczyszczenie próbki bakteriami przed pobraniem należy umyć woda i wysuszyć ręce oraz narządy płciowe (nie używać mydła ani żelów do higieny intymnej).

Przed użyciem zbiorniczka SCD zalecamy kilkakrotnie (2-3x) przekłuć dno SCD jednorazową sterylna igłą do iniekcji, aby akt małżeński nie był ubezpłodniony i by umożliwić zdeponowanie niewielkiej ilości nasienia również w sklepieniu pochwy.

Zbiorniczek SCD nakładamy na członek w stanie erekcji przytrzymując palcami koniec-dno zbiorniczka w celu uniknięcia zgromadzenia się powietrza. Po ejakulacji, gdy ustąpi erekcja należy uważnie zsunąć zbiorniczek SCD, tak aby nie utracić materiału do badania i przełożyć do pojemnika transportowego.

Pojemnik od momentu umieszczenia w nim nasienia musi być transportowany w temperaturze ludzkiego ciała (można go umieścić w kieszeni ubrania przy ciele, pod marynarka lub kurtką).

Nasienie powinno dotrzeć do laboratorium najpóźniej po godzinie od pobrania.